Forum Türk

This is a sample guest message. Register a free account today to become a member! Once signed in, you'll be able to participate on this site by adding your own topics and posts, as well as connect with other members through your own private inbox!

Avrupa yakasına en kolay nasıl gidilir - Avrupa yakasına nasıl gidebilirim

Miray

New member
Avrupa yakasına en kolay nasıl gidilir,Avrupa yakasına nasıl gidebilirim,avrupa yakasına nasıl arabayla giderim,avrupa yakasına nasıl minibüsle giderim


Köprüleri Kullanmak

Arabanızla Boğaz Köprüsü veya Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü kullanabilirsiniz. Ancak Avrupa yakasının hangi tarafına gideceğinize ve buna göre de hangi köprüyü kullanmanız gerektiğine de iyi karar vermeniz lazım. Altunizade ,Çamlıca ,Bostancı, Suadiye yada Kızıltoprak taraflarında iseniz ve Avrupa yakasında gideceğiniz yer Levent , Bakırköy, Havaalanı, Beşiktaş, Karaköy,Taksim, Mecidiyeköy, Gayrettepe,Eminönü,Sirkeci,Cerrahpaşa civarları ise Boğaz Köprüsünü kullanmanızda fayda var.

Eğer bulunduğunuz bölge Pendik Kurtköy Kartal yada Bostancı tarafları ise ve Levent, Sarıyer, İstinye, Seyrantepe, Bahçelievler, Bakırköy havaalanı tarafına gidiyorsanız Fatih Sultan Mehmet Köprüsünü kullanmanızda fayda var.

Arabalı Vapuru Kullanmak

Gene arabanızla ;arabalı vapurla Harem’den Eminönü ’ne geçebilirsiniz. her 15 dakikada bir Harem’den Eminönü ’ne arabalı vapurlar kalkar.Sirkeci’den isterseniz Taksim, Beşiktaş tarafına yada tercihinize göre Zeytinburnu tarafına geçebilirsiniz. Arabalı vapurlara normal yolcu olarak da binebilirsiniz.

Belediye veya Halk Otobüslerini Kullanmak

En mantıklı ve ekonomik olanı belediye veya halk otobüslerini kullanmaktır.İki akbil bileti kadar bir ücret ödeyerek karşıya geçebilirsiniz.Kartal hattından gelen minibüs yolundan geçen Bostancı Beşiktaş yada Mecidiyeköy otobüsleri bulunur.Halk otobüslerinin bazıları iki katlı olduğundan üst katta oturarak köprüyü geçmenin keyfi başka olur.Bunlarla mesai saatleri dışında kalan saatlerde çok rahat ve ayakta kalmadan karşıya geçebilirsiniz.Yaklaşık olarak her 15 dakikada bir bu otobüsleri bulabilirsiniz.Ayrıca; gene aynı hat üzerinden geçen Üsküdar otobüsleri vardır ,oradan da vapurla Beşiktaş’a geçebilirsiniz.

İETT nin diğer bir hizmeti de metrobüslerdir.Kadıköy Evlendirme Dairesinin yanından hareket eden bu körüklü otobüsler; kendilerine ayrılan özel servis yoluyla trafiğin en sıkışık olduğu anlarda bile ,en hızlı ve rahat biçimde sizin Mecidiyeköy’e kadar ulaşmanızı sağlar.Fiyatı 2 Akbil ücretidir.Gene aynı hattan Kadıköy yakasına geri gelebilirsiniz.

Minibüs / Dolmuş

Gene Bostancıdan iki farklı duraktan kalkan;birisi minibüs yolundan diğeri de Bağdat caddesinden geçen minibüsler vardır. Bunlarda Bostancı Beşiktaş ,Taksim hattını kullanırlar.Bunlar 8 kişiliktir renkleri sarıdır ve ayakta yolcu almazlar ücretleri 3 akbil ücretinden biraz fazladır ama rahat rahat karşıya geçmenize yarar.

Deniz Otobüsleri

Diğer alternatif İDO ya ait deniz otobüsünü kullanmaktır. Bostancıdan; Beşiktaş Yenikapı ve Bakırköy e kadar haftanın hemen her günü belirli saatlerde deniz otobüsü servisleri var. Hareket saatlerinde kesinlikle aksama olmaz.Çok rahat ve konforludur,klimalı ,kumaş kaplı koltuklu, tvli modern süratli vapurlardır.Bunlarda akbil geçerlidir.Ücretleri 3 akbil bedeli kadardır

Şehir hatları Vapurları ve Kooperatif Dolmuş Tekneleri

Başka alternatifiniz deniz yolunu kullanmaktır.Kadıköy’den ;Beşiktaş, Eminönü, Karaköy Sirkeci’ye her 15 dakikada bir vapur bulabilirsiniz.Üsküdar’dan Beşiktaş’a dolmuş motorlar kalkar.

Banliyö Treni

Tuzla’dan Haydarpaşa’ya kadar banliyö treni çalışır.Sabah erken saatlerden itibaren her 15 dakikada bir hareket ederler.Biraz kalabalık olurlar ayakta gitme ihtimaliniz fazladır.Bir akbil ücreti alınır.Biraz zaman alır ama her zaman kesintisiz gidebileceğiniz bir ulaşım aracıdır.Haydarpaşa’dan Karaköy’e vapurla geçebilirsiniz. Yolculara kolaylık olması için genelde trenin gara giriş saati ile vapurun iskeleye yanaşma saatleri birbirinin aynıdır. Ama siz fazla ağırkanlı davranmayın .aksi halde bir sonraki vapuru beklemeniz ciddi bir süre kaybetmenize sebep olabilir.

Aslında İstanbul’da karşıya geçmek için alternatif çok fazladır yeter ki gideceğiniz yeri iyi belirleyin.Randevulu bir iş görüşmesine gidiyorsanız beklenmedik aksamaları dikkate alarak en az 1.5 saat evvel yola çıkmanızda fayda var.. Saatlerinizi ayarlamayı unutmayın.
 
Üst