Forum Türk

This is a sample guest message. Register a free account today to become a member! Once signed in, you'll be able to participate on this site by adding your own topics and posts, as well as connect with other members through your own private inbox!

Kılıçdaroğlu'na şehit cenazesinde saldırı davasında yargılama sürdü

Seda

New member
603d07f0bf21441b84071445.jpg


Şehit Piyade Sözleşmeli Er Yener Kırıkçı'nın, 21 Nisan 2019'da Çubuk'un Akkuzulu Mahallesi'ndeki Yeni Camii'nde düzenlenen cenaze törenine katılan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na yönelik protestolarla başlayan olaylar saldırıya dönüştü. Topluluk arasında bazı kişiler Kılıçdaroğlu’na tekme ve yumruk savurdu. Osman Sarıgün’ün attığı yumruk Kılıçdarığlu’nun yüzüne isabet ederken, o anlar kameralara yansıdı. sonra bir eve sığınan Kılıçdaroğlu, emniyet güçleri tarafından zırhlı araçla bölgeden uzaklaştırıldı. Olaylarla ilgili başlatılan soruşturma dahilinde ilk aşamada 36 kişi hakkında dava açıldı.

DAVANIN İKİNCİ DURUŞMASI GÖRÜLDÜ

Çubuk 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen 36 sanıklı davanın 2’nci duruşmasına sanıklar, bir takım CHP’li milletvekilleri ile taraf avukatları katıldı. Mahkeme, dava önce savunmasını yapmayan sanıklara söz verdi. Davalı Halis Daştan, olay günü şehit cenazesine yeralma üzere Akkuzulu'ya gittiğini, cenaze namazının ardındaki bölgeden ayrıldığını anlattı. Üstüne atılı suçları kabul etmediğini söyleyen Daştan, önceki ifadelerini tekrarladığını dile getirdi. Davalı Engin Üce, şehit cenazesi nedeniyle durum günü işe gitmediğini, defin işlemleri için mezarlığa bu arada kalabalıkla birlikte sürüklendiğini ve olayların içinde kaldığını söyledi. Üce, Kılıçdaroğlu'na yumruk attığı suçlamasını kabul etmediğini belirtti.

'BU ORGANİZE BİR HAREKETTİ'

Duruşmada söz bölge müşteki CHP Milletvekili Şimşek Kaya, cenaze töreni sırasında birileri muhabere vermişçesine birden protestoların başladığını belirterek, kendilerini tedarik eden protokolün protestolar başladıktan sonradan kendilerinden zıt istikamette yöneldiklerini söyledi. aniden kalabalığın ortasında kaldıklarını belirten ve atak sırasında iki kaburga kemiğinin kırıldığını dile getiren Kaya, "Genel başkanımızı korumaya çalıştık, fazla eksik sayıda asker olaya müdahale etmeye çalıştı. Genel başkanımızı bir eve yönlendirdik. Meclis Başkanvekilimiz Levent Gök yalnız kaldı, kendisine saldırılar yapıldı. Onu da kurtarmak için bir araca bindirdim. Evin etrafında bulunan kalabalığın öldürmek için hareket ettiğinden beklemeye devam ettik. Bu organize bir harekettir. Tepki ya da kızgınlıkla meydana gelmiş bireysel olay değildir" dedi.

CHP Ankara Milletvekili Murat Dikte de olaylar esnasında kendisinin de saldırıya uğradığını belirterek, katılma talebinde bulundu. Emir ayrıca Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar ve protokoldekilerin mahkemede şahit olarak dinlenmesini talep etti. Kılıçdaroğlu'nun başdanışmanı Deniz Demir, müşteki sıfatıyla verdiği ifadede, olayların açık bir provokasyon sonrası linç girişimi olduğunu savundu.

DURUŞMA ARA KARARINI AÇIKLADI

Öteki müştekilerin de dinlenmesinin peşinde ara kararını açıklayan mahkeme, Akar ve protokoldeki öteki isimlerin tanık olarak dinlenmesi taleplerinin diğer tanıkların dinlenilmesinden daha sonra değerlendirilmesine hükmetti. Savunmasını yapmayan sanık Niyazi Altuntaş’ın cebren getirilmesine hükmeden mahkeme, duruşmayı erteledi.

öte taraftan cenazedeki olaylarla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında dava açılan 11 çocukla ilgili yargılamanın başlamadığı, keza 21 kişi hakkında açılan ikinci davanın da başlıca dava ile birleştirileceği öğrenildi.

cnnturk
 
Üst